२०७७ असोज १३ गते / 29th Sep 2020, Tuesday
investment investment

९० लाख विद्यार्थीको शैक्षिक क्षतिबारे एक शब्द पनि नखर्चिनु अचम्म !


सरकारको नीति तथा कार्यक्रममाथि टिप्पणी


कोरोना भाइरसले पुर्याएको शैक्षिक क्षतिबारे सरकारद्वारा २०७७/०७८ का लागि प्रस्तुत नीति तथा कार्यक्रममा एक शब्द पनि खर्च गरिएको देखिएन । 


राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले शुक्रबार संघीय संसदको संयुक्त बैठकमा प्रस्तुत गर्नुभएको सरकारको नीति तथा कार्यक्रममा सबै सार्वजनिक माध्यमिक विद्यालय तथा क्याम्पसमा सूचना प्रविधि प्रयोगशाला र उच्च गतिको इन्टर्नेट सेवा पुर्याइने उल्लेख गरियो । साथै, विद्युत्तीय शिक्षण सामग्री उत्पादन गरी अनलाइन शिक्षण गर्ने व्यवस्था मिलाउने भनिएको छ । तर, बालविकासदेखि कक्षा १२ सम्मका ८२ लाख ५८ हजार ७८३ र उच्च शिक्षाका झण्डै ७ लाख विद्यार्थी यतिबेला कोभिड–१९ को जोखिमका कारण घरमै लकडाउनमा छन् । उनीहरुलाई कोभिड–१९ ले पारिरहेको प्रभावका विषयमा केही पनि सम्बोधन नगरिनुलाई आश्चार्यका रुपमा हेरिएको छ । बालबालिकामा परिरहेको मनोवैज्ञानिक असर तथा समग्रको शैक्षिक क्षति विद्युत्तीय शिक्षण सामग्री तयारी र माध्यमिक विद्यालयमा इन्टर्नेट जडानले पूरा हुन्छ र ? नीति तथा कार्यक्रममाथि राष्ट्रपतिको सम्बोधनलाई लिएर अहिले यही प्रश्न उब्जिएको छ ।


एसइइ, कक्षा ११ तथा प्राविधिक धारका परीक्षाहरु स्थगित छन् । मानसिक रुपमा तनाबमा परेका विद्यार्थीलाई ढाडस दिने प्रकारको कुनै पनि शब्द राष्ट्रपतिको सम्बोधनमा देखिएन । ‘कमसेकम मानसिक स्वास्थ्य परामर्श दिने र यसका लागि प्रत्येक स्थानीय तहमा परामर्श केन्द्रहरु स्थापना गर्ने कार्यक्रम भइदिएको भए विद्यार्थीमा तत्काल देखिएको समस्या टर्नेथियो,’ शिक्षाविद् प्रा.डा. मनप्रसाद वाग्लेको टिप्पणी छ । शब्दै खर्च नगरिएको भएपनि कार्यक्रमले इन्टर्नेट जडान र विद्युत्तीय शैक्षिक सामग्रीको व्यवस्था गर्ने भन्नुचाहिँ तत्कालका लागि नभएर ‘पोस्ट कोभिड–१९’ लाई सम्बोधन गर्न खोजिएको प्रा.डा. वाग्लेको बुझाइ छ । ‘अहिले नै कार्यक्रममाथि नकारात्मक नहोऔं तर घोषित कार्यक्रम पनि पूरा हुने/नहुने आउँदो बजेट भाषणले तय गर्छ,’ उहाँको प्रतिक्रिया छ ।

त्यसो त, यो पल्ट पनि शिक्षा बजेटको कूल प्रतिशत नबढ्ने संकेत सरकारी अधिकारीहरुले दिइसकेका छन् । इन्टर्नेट जडान हुन नै एक वर्ष लाग्न सक्छ । त्यत्तिञ्जेल विद्यार्थी नपढी बस्ने हो ? परीक्षाका सन्दर्भमा खोई सम्बोधन ? नीति तथा कार्यक्रम सुन्नेहरुको प्रश्न छ ।

प्रमुख समाचार

शिक्षा पत्रकार समूहको सचिवमा रोशन क्षेत्री गाउँले शिक्षा पत्रकार समूहको सचिवमा रोशन क्षेत्री गाउँले

  शिक्षा पत्रकार समूहको केन्द्रीय कार्यसमितिले सचिवमा रोशन क्षेत्री गाउँलेलाई चयन गरेको छ । गत फागुन ५ गते सम्पन्न समूहको २० औं साधारणसभाले  ...

प्रदेश १ का पालिकाहरु तत्कालै विद्यालय खोल्ने तयारीमा प्रदेश १ का पालिकाहरु तत्कालै विद्यालय खोल्ने तयारीमा

सामाजिक विकास मन्त्री घिमिरे भन्नुहुन्छ–हामीले स्थानीय तहलाई डिक्टेड गर्न मिल्दैन तर स्कूल खोल्नु पर्छ प्रदेश नं १ का पालिका जनप्रतिनिधि र शिक्ष ...

शिक्षा तथा मानव स्रोत विकास केन्द्रको महानिर्देशकमा अर्याल, मन्त्रालयको योजनामा थपलिया शिक्षा तथा मानव स्रोत विकास केन्द्रको महानिर्देशकमा अर्याल, मन्त्रालयको योजनामा थपलिया

शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालयले आफ्नो योजना महाशाखा प्रमुख र शिक्षा तथा मानव स्रोत विकास केन्द्रको महानिर्देशक बदलेको छ । मन्त्रालयले केन्द्रम ...