२०७७ जेष्ठ १३ गते / 26th May 2020, Tuesday
investment investment

नेपाल शिक्षक महासंघ फुट्नबाट धन्न जोगियो

–शिक्षक महासंघको प्रथम परिषद्मा शिक्षक संघद्वारा पहिला बहिष्कार, पछि सहभागिता

–विधान संशोधनमा कार्यकाल थप्ने/नथप्ने विषय नै विवादको मूल चुरो

नेपाल शिक्षक महासंघको प्रथम राष्ट्रिय परिषद् पूर्ण रुपमा सुखद हुन सकेन । विभिन्न शिक्षक संगठनहरु मिलेर बनेको महासंघको पहिलो परिषद्को उद्घाटन शत्र महासंघको प्रमुख घटक नेपाल शिक्षक संघले बहिष्कार गर्यो । शनिबार उपराष्ट्रपति नन्दबहादुर पुनले उद्घाटन गर्नुभएको परिषद्मा संघको बहिष्कारले महासंघलाई दातमा ढुङ्गा लागे जस्तै भएको छ ।


उद्घाटन शत्रमा संघको बहिष्कारपछि प्रतिनिधिहरुको सहभागिता त कम भयो नै, कार्यक्रम सञ्चालन गर्ने जिम्मेवारीमा रहेका महासचिव लक्ष्मीकिशोर सुवेदी बहिष्कारमा सहभागी भएपछि उपमहासचिव दिनानाथ तिम्सिनाबाट सञ्चालन गरियो । संघबाट महासंघको महासचिव बनेका सुवेदी ललितपुरमा परिषद् चलिरहँदा संंघको केन्द्रीय कार्यालय धुम्रबराहीमा शिक्षकहरुसँग दशैंको शुभकामना साटासाट गरिरहनुभएको थियो ।


तर, उद्घाटन शत्र बहिष्कार गरेको संघ दोस्रो दिनको बन्द शत्रको छलफलमा भने सरिक भएको छ । बन्द शत्रको समापन समारोहमा शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधिमन्त्री गिरिराजमणिको उपस्थितिमा २४ बुँदे शैक्षिक घोषणापत्र जारी गर्दै परिषद् सम्पन्न भएको छ ।


विवादको चूरो


नेपाल शिक्षक संघले विधान संशोधनमा असहमति राख्दै परिषद् बहिष्कार गरेपनि त्यसमा मुख्यतः नेतृत्वबीच ‘जुँगाको लडाइ’ ठान्नेहरु भेटिए । अर्कोतर्फ यसलाई चर्काे राजनीतिकरणको संज्ञा पनि दिइएको छ । महासंघका अध्यक्ष बाबुराम थापाले एकलौटी निर्णय गर्दै गएको र घटक संगठनहरुसँग छलफल तथा सहमति नगरेको संघले विगतदेखि नै आरोप लगाउँदै आएको थियो । शिक्षकहरुमा सबैभन्दा ठूलो संगठन भएको दाबी गर्ने संघले सहमतिको आधारमा महासंघको अध्यक्ष नेपाल राष्ट्रिय शिक्षक संगठनलाई सुम्पनु परेपछि रुष्ट बन्दै आएको बताइन्छ । त्यसैले महासंघका हरेक निर्णयहरुमा संघ आफ्नो खास भूमिका चाहन्थ्यो । सकभर थापाको कार्यकाल छिटो सिध्याएर संघ नेतृत्वमा आउन खोजिरहेको बुझिन्थ्योे । तर, प्रथम परिषद्मा विधान संशोधन प्रस्तावमा वर्तमान कार्यसमितिको कार्यकाल एक वर्ष थप्ने प्रस्ताव देख्नेबित्तिकै संघले ठाडै अस्वीकार गर्यो । सो प्रस्ताव विधिसम्मत रुपमा छलफल नगरी थापाले आफ्नो कार्यकाल बढाउनेगरी मात्रै ल्याएको संघको आरोप छ । यता, सो प्रस्ताव संशोधन गर्न भनेपनि थापाले परिषद्मा पेश गरेरै छाड्ने अडान लिनुभएपछि रातारात संघले परिषद् नै बहिष्कार गर्ने निर्णय गर्यो र परिषद्का लागि आएका संघ निकट प्रतिनिधिहरुलाई परिषद्मा नभई केन्द्रीय कार्यालय आउन ह्वीप जारी ग¥यो । केही संघ निकट प्रतिनिधिहरु परिषद्मा पुगेपनि आफ्ना नेताहरुलाई नदेखेपछि संघकै केन्द्रीय कार्यालयतिरै फर्किएका थिए । छुट्टै समानन्तर महासंघ बनाउने प्रयत्न गरेपनि अन्य संगठनले सहयोग नगरेपछि र संघभित्रैबाट पनि त्यसको विरोध गरिएकाले अन्ततः महासंघको परिषद्मा सामेल भएको शिक्षक नेताहरुको दाबी छ । यद्यपि, यसबारे पुष्टि हुन सकेको छैन ।


कसरी सम्भव भयो संघ सहभागिता ?


उद्घाटन शत्र बहिष्कार गरेको संघ भोलिपल्ट भने परिषद्को बन्द शत्रमा सहभागी बन्यो । उद्घाटन शत्र पछि शनिबार महासंघका अध्यक्ष थापाले संघका अध्यक्ष राजेन्द्रराज पौडेललाई १९ पटक फोन गरेपनि नउठाएपछि बन्द शत्रमा संघको सहभागिता अनिश्चित बनेको थियो । भोलिपल्ट आइतबार जावलाखेल नै पुगेका संघका अध्यक्ष पौडेलसहितको नेतृत्वसँग महासंघमा आबद्ध अन्य संगठनका अध्यक्षहरुसँग छलफल भएको थियो । संघलाई बन्द शत्रमा लैजाने भूमिका भने महासंघ तथा संघका पूर्व अध्यक्ष केशव निरौलाले निर्वाह गर्नुभएको बताइन्छ । संघले त्यसपछि परिषद्को बन्द शत्रमा सहभागिता जनाएको बताइएको छ । नेपाल राष्ट्रिय शिक्षक संगठनका अध्यक्ष लक्ष्मण शर्मा संघले कुनै विशेष कारण वा एजेण्डामा विमति जनाएर उद्घाटन शत्र बहिष्कार नगरेकाले पछि आफैं बन्द शत्रमा सहभागी भएको जानकारी दिनुभयो । बन्द शत्रमा विधान संशोधन र अन्य प्रस्तावमा समेत संघबाट कुनै विमति नआएकाले विधान संशोधन र अन्य सबै प्रस्ताव पारित भएको शर्माको दाबी छ । यद्यपि, महासंघमा आबद्ध सबै शिक्षक संघ–संगठन घटकका अध्यक्षसम्मिलित अध्यक्ष मण्डलले सार्वजनिक गरेपछि मात्र त्यसलाई पारित गरेको मानिने सहमति भएको बुझिएको छ । महासंघका अध्यक्ष थापा पनि संघले कुनै स्पष्ट कारण र एजेण्डाबिनै उद्घाटन शत्र बहिष्कार गरेको नभएकाले आफैं बन्द शत्रमा सरिक भएका तथा परिषद् सफलतापूर्वक सम्पन्न भएको बताउनुभयो । संघलाई बन्द शत्रमा सहभागी गराउन कुनै छलफल र सहमति नभएको स्पष्ट पार्दै उहाँले भन्नुभयो, ‘उद्घाटन शत्रमा किन सहभागी नभएको र बन्द शत्रमा किन भएको भनी संघकै नेतृत्वलाई सोध्नुस् ।’


परिषद्का प्रस्तावः यथावत् कि पारित ?


परिषद्ले विधान मस्यौदा समितिले प्रस्तुत गरेको विधान संशोधन प्रस्ताव ‘सर्वसम्मतिले पारित गरेको’ बताइएको छ । तथापि यो ठ्याक्कै पारित भएको भन्ने भनाइमा एकरुपता पाइएको छैन । कार्यकाल बढाउने विषयमा असहमति भएको भनेपनि छलफलमा ‘संघले कुनै विमति नराखेपछि त्यो पारित भएको’ अध्यक्ष थापाको भनाइ छ । तर, परिषद्बाट पारित भएका विषयलाई अध्यक्ष मण्डलबाट सार्वजनिक गरेपछि मात्र मान्य हुने भित्री सहमति भएको शिक्षक नेताहरुले जनाए । यस्तै, परिषद्बाट महासचिवको सांगठनिक प्रस्ताव, महिला उपाध्यक्षको महिला प्रतिवेदन र अर्थउपमहासचिवको आर्थिक प्रतिवेदनसमेत एजेण्डामा रहेका थिए । ती पनि पारित गरिएको अध्यक्ष थापाले बताउनुभयो ।

प्रमुख समाचार

शैक्षिक शत्र खेर जान नदिने प्रधानमन्त्रीको आश्वासन शैक्षिक शत्र खेर जान नदिने प्रधानमन्त्रीको आश्वासन

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले रोकिएको माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसइइ) पुनः सञ्चालन गर्न सकिने अवस्था नरहेतापनि विद्यार्थीको शैक्षिक वर्ष खेर जान नदिने ...

विज्ञको प्रश्नः छात्राको शैक्षिक गुणस्तर बढाउने नीति र बजेट खोई ? विज्ञको प्रश्नः छात्राको शैक्षिक गुणस्तर बढाउने नीति र बजेट खोई ?

यही १५ जेठमा प्रस्तुत हुने राष्ट्रिय बजेटमा बालिकालाई विद्यालयमा टिकाउन र तिनको शैक्षिक गुणस्तर बढाउनेगरी लैंगिक उत्तरदायी बजेट छुट्याउनुपर्ने विज्ञहर ...

शिक्षक तालिमः केन्द्रमा सिक्ने, बाटोसम्म सम्झिने अनि कक्षामा बिर्सिने ! शिक्षक तालिमः केन्द्रमा सिक्ने, बाटोसम्म सम्झिने अनि कक्षामा बिर्सिने !

नेपालमा सामुदायिक विद्यालयका ९८ प्रतिशत शिक्षकहरु तालिम प्राप्त छन् भन्ने सरकारी आँकडा छ । तर, तालिमको प्रभावकारिता कक्षासम्म पुगेन भन्ने गुनासो आइरहँ ...