२०७६ कार्त्तिक ६ गते / 23rd Oct 2019, Wednesday
investment investment

१२ वर्षमा हाम्रो अविचलित पाइला...

आजको शिक्षा साप्ताहिकले ११ वर्षलाई विगत बनाएको छ । अर्थात् प्रकाशनको यात्रामा यसले १२ वर्षे पाइला टेकेको छ । अरु कति पाइला टेक्नुछ, मानिसको जस्तो सरदर आयु यसले ल्याएको छैन, न त यसको शुरुवातकर्ताले नै भन्न सक्ने ल्याकत राख्दछ । मानिसको उमेरसँग तुलना गर्ने हो भने यसले भर्खर उत्तरबाल्यावस्था पार लगाउँँदैछ । अखबारी उमेरलाई बुझ्ने हो भने संक्रमणकालीन चार खण्ड यसले व्यतित गरिसकेको छ । पत्रिका शुरु भएको तीन वर्षलाई संक्रमणकालीन अवस्था बुझ्ने परम्परा छ । हो, यो अब परिपक्व बनिसकेको छ । विषयवस्तुका उठानका दृष्टिले । पत्रकारी निरन्तरताको प्रतिबद्धताले ।


१२ वर्षको अविराम यात्रामा यसले कयौं यात्री पाएको छ, जो पत्रकार, लेखक, समाचार स्रोत, पाठक, शुभेच्छुक, विज्ञापनदाता, विकास साझेदार आदि हुन् । यिनमा कति शुरुदेखि साथ दिने छन् त कतिचाहिँ एकछिनको यात्री बनेर भएपनि साथी बनेका छन् । शुरुदेखिकै साथ नछोड्ने सबैभन्दा भरपर्दाे साथीचाहिँ पाठक नै हुन् । पाठकमा पनि विद्यालयका विद्यार्थी–शिक्षक अनि शिक्षा सरोकारवाला खास छन् । आजको शिक्षा साप्ताहिकले उठाउने मुद्दाका सवालमा होस् वा यसको दिगोपनाका निम्ति, कहीँ ठेस लागेर लड्नै आँट्दा होस्टेमा हैंसे गराउने धेरै मित्रहरु पनि यसले पाएको छ । यो एउटा खुशी मात्र नभएर कहिल्यै ननासिने सम्पत्ति पनि हो ।


निश्चय पनि १२ वर्ष अघि २०६४ माघ २७ मा यो थालिँदा नेपालको शिक्षा सुधारका खातिर एउटा खास लक्ष्य राखियो । त्यो लक्ष्यमा हामी कति विचलित छैनौं । सकेसम्म खोजपूर्ण समाचार पस्किएर तथ्यपरक जानकारी दिनु हाम्रो कर्म बन्दै आएको छ । यो यात्रामा दिगोपनाका निम्ति पत्रिकाले निकै जोखिमको सामना गर्दै आउनुपरेको छ । सीमित लगानी छ । वास्तवमा शिक्षाक्षेत्र निस्तो रहेछ । तथापि, दृढ इच्छाशक्तिले मात्र प्रकाशकीय यात्रा अविराम छ । वर्षको ५२ हप्ता नै पाठकलाई भेटिरहन्छ यसले । ‘१२ वर्षमा खोला पनि फर्कन्छ’ भन्ने लोकविश्वासलाई सकेसम्म हामी धर्मराउन दिँदैनौं । बाँकी त स्थायी साथी पाठकहरुकै माया हो ।         
 

प्रमुख समाचार

सामाजिक सुरक्षा कोष लागू गर्ने विषयमा  प्याब्सन, एन प्याब्सन र इस्टुबीच त्रिपक्षीय विवाद सामाजिक सुरक्षा कोष लागू गर्ने विषयमा प्याब्सन, एन प्याब्सन र इस्टुबीच त्रिपक्षीय विवाद

सरकारले अघि सारेको ‘योगदानका आधारमा सामाजिक सुरक्षा कोष’ लागू गर्न निजी विद्यालय सञ्चालकहरु तयार भएको भन्दै त्यसका निम्ति सूचीकृत हुन निजी ...

नेपाल शिक्षक महासंघ फुट्नबाट धन्न जोगियो नेपाल शिक्षक महासंघ फुट्नबाट धन्न जोगियो

–शिक्षक महासंघको प्रथम परिषद्मा शिक्षक संघद्वारा पहिला बहिष्कार, पछि सहभागिता –विधान संशोधनमा कार्यकाल थप्ने/नथप्ने विषय नै विवादको मूल च ...

राजनीतिक खिचातानीका कारण ६ महिनादेखि विद्यालय व्यवस्थापन समितिबिहीन राजनीतिक खिचातानीका कारण ६ महिनादेखि विद्यालय व्यवस्थापन समितिबिहीन

राजनीतितक दलको भागभण्डा नमिल्दा कपिलवस्तुको गौतम बुद्ध माविको व्यवस्थापन समिति ६ महिनादेखि खाली भएको छ । बुद्धभूमि नगरपालिका–२ गोरुसिङ्गेमा रहेक ...